Perness Jánossal beszélgettem családi vállalkozásukról.
Elmesélte, hogy édesapja (idősebb Perness János) az Iparművészeti Múzeumban volt tanonc, bronzműves csillárkészítőként végzett a középiskolában 1968-ban és párhuzamosan kupákat, tálakat restaurált vagy másolt. De amit a legjobban szeretett az a régi csillárok másolása (styl csillár), restaurálása, javítása volt.

Dolgozott a keszthelyi Festetich Kastély kristáycsillár restaurációján, a Seregélyesi Kastély kristálycsillár restaurációján, a Köztársasági Elnök-i Rezidencián, Bokodi Evangélikus Templom flamand csillárjainak és falikarjainak helyrehozásán.
Jelenleg teljes világítás tervezéssel, kivitelezéssel, illetve magánházak, villaépületek, kastélyok teljeskürű világítástervezésésével, restaurálásával foglalkoznak.

János elmondta, nehéz egy kis manufaktúrának manapság felvenni a versenyt a számtalan nemzetközi gyártóval, elsősorban a piacszerzés terén, pedig sokkal magasabb minőségű termékek hagyják el egy hozzáértő restaurátor kezét, mint amit bárhol a világon tömeggyártásban készítenek. Az ő lámpáik többsége bronzból egyedileg kézimunkával készülnek, a búrák kézzel csiszoltak és a villanyszerelési anyagok a legmagasabb előírásoknak megfelelőek.


Megkérdeztem, hogy mire van a legnagyobb igény manapság. A válasz az volt, hogy a súlyosabb ebédlőcsillárok helyett, mely a 90-es években “sláger volt” inkább a könnyedebb, korban közelebbi stílusú lámpákat keresik (ART Deco, Szecesszió).


A végén még azt is megtudtam, hogy János édesapjának kedvenc feladata az új darabok megtervezése, legyártása, órákig tud mesélni arányokról, díszítőelemekről, anyaghasználatról, stíluselemekről és ezeket 100%-osan meg is tudja valósítani!

Aki kalandozna egy kicsit honlapjukon az megteheti itt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: